Rusnė

 Žemaičių Naumiestis

 Švėkšna

 Stovykla-ekspedicija

 

 

    Žydų gyvenimas Šilokarčemoje (Heydekrug) - dabartinėje Šilutėje - ir jos apskrityje skyrėsi nuo žydų gyvenimo netoliese esančioje Švėkšnoje ar Žemaičių Naumiestyje. Tą skirtumą lėmė tai, kad Šilutė ir jos apskritis įėjo į Vokietijos sudėtį. Joje žydams buvo sunkiau konkuruoti su vokiečių verslininkais, veikė įvairūs valdžios apribojimai atvykstantiems žydams.

    Nežiūrint į visas kliūtis, žydai kūrėsi Šilutėje. Istoriniai šaltiniai rodo, kad pirmosios žydų šeimos čia įsikūrė  XIX a. viduryje. Tačiau žydų bendruomenė Šilokarčemoje augo lėtai, XX a. pradžioje Šilutės apskrityje gyveno tik 250 žydų.

    Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, daugelis žydų paliko Šilutę. Traukdamiesi nuo nacių vykdomos antisemitinės politikos, jie apsigyveno pas gimines ar pažįstamus pasienyje esančiose Lietuvos miesteliuose - Švėkšnoje, Žemaičių Naumiestyje, Kretingoje, Jurbarke, Tauragėje ar kitur. Tačiau ir Lietuva žydams netapo saugi vieta. 1941 m., Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, Lietuva buvo okupuota vokiečių kariuomenės. Greitai vokiečių okupacinė valdžia pradėjo ir masinį žydų naikinimą, prie kurio prisidėjo ir dalis vietinių gyventojų.

    Šilutėje karo metais veikė kelios žydų darbo stovyklos. Viena darbo stovykla veikė Jahn gatvėje (dabar Kęstučio g.) netoli Šyšos upės ir Varnamiškio, kita  - miesto savivaldybės pastato galukiemyje (už dabartinio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastato), vėliau ji buvo perkelta į Turgaus halę (dabartinės Kalinausko gatvės pradžioje, kur įsikūrusi AB „Šilutės baldai“). Stovyklose buvę žydai dirbo įvairius darbus miesto savivaldybei, sausino pelkes Ramučiuose, Pašyšiuose, tiesė kelius. Žiemos metu kaliniai įvairiose Šilutės vietose valė kelius, krovė prekes  Stoniškių geležinkelio stotyje. 1943 m. minėtos stovyklos buvo panaikintos. Jose kalėję žydai buvo perkelti į garsųjį Osvencimo lagerį Lenkijoje. Šiame „mirties fabrike“ išgyveno nedaugelis.

    Taip tragiškai baigėsi Šilutės žydų istorija. Jų likimas yra panašus į daugelio Lietuvos žydų likimą, kai Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta beveik visa žydų bendruomenė. Šiuo metu Šilutės mieste yra išlikusios kelios vietos, menančios žydų gyvenimą.

 

į pradžią